Podle způsobu tvorby tónu dělíme kytary na:

 1. Akustické
  Kmitání strun se přenáší do dutiny nástroje (těla), a pomocí ozvučnice (vrchní desky) je zesílen. Tyto kytary hrají velmi dobře akusticky, jsou snímány v případě potřeby ext. mikrofonem ale můžou být též vybaveny některým druhem interního aktivního, nebo pasivního snímání - např. snímače zabudované v kobylce, akust. mikrofony uvnitř těla, piezo snímače ap.
  Při potřebě velkého zesílení při koncertech může vznikat problém se zpětnou vazbou (pískáním), zvláště při použití ext. mikrofonu.


  Tyto kytary se používají na domácí i venkovní běžné hraní k táborákům, na zpívané a pro koncerty kde je na jevišti převážná většina akustických nástrojů - folk, bluegrass, klasická hudba... Na rockovém pódiu už by mohl být problém s nazvučením a zesílem na potřebnou úroveň.
  Akust kytara Výrobci těchto kytar jsou např. firmy Martin, Ibanez, Ovation, Yamaha aj.
 2. Poloakustické (elektroakustické)
  Tyto kytary hrají většinou akusticky slaběji, než plné akustiky, ale o to lépe se snímají. Tyto kytary mívají užší luby, mohou mít celkově menší tělo a hlavně obsahují kvalitní snímání, někdy i elektomagnetické snímače, což snižuje riziko zpětné vazby.
  Zvukově zní často stále akusticky, a barva tónů se mění podle druhu a nastavení snímání. Hodí se do studia i na koncerty, méně už pak na běžné venkovní hraní např. u táboráku - protože nejsou dostatečně hlasité bez zesilovače.
 3. Elektrické
  Tyto kytary hrají pouze ve spojení se zesilovačem, mají různý počet elektromagnetických snímačů - tzv. singlů nebo humbuckerů.
  Typickými představiteli těchto kytar jsou firmy Gibson a Fender.


Kytara Gibson SG


Podle materiálu můžeme kytary dělit na :

 1. Překližkové
  Jde většinou o levnější typy zejména akustických kytar. Překližka se zvukově nevyrovná masivu, nástroj léty ztrácí zvuk (hluchne), ale má i své klady - není tak náchylná na změny teploty a vydrží hrubší zacházení. Tyto kytary se hodí na běžné hraní, k táborákům a na vandry. Pro koncertní hraní se většinou nevyužívají zejména z důvodu dyn. nevyrovnanosti tónů po celém hmatníku.
 2. Polomasívní
  Polomasivní akustické kytary se prodávaly u nás ve střední cenové relaci zejména po revoluci, kdy masivy pro nás často nebyly cenově přijatelné. Tyto nástroje nabízí kompromis mezi překližkou a masivem. Toto označení samozřejmě není přesné - jedná se o kvalitnější podýhované překližky.
 3. Masivní
  Masivní akustické kytary a elektrické kytary se postupem doby staly na našem trhu cenově přístupnější. Masívní ozvučná deska akustické kytary je nejčasteji ze 2 či více kusů dřeva, bočně naklíženého k sobě a zbroušeného na tloušťku cca 2mm. Ozvučnice je zpevněna žebrováním uvnitř těla. V materiálu ozvučné desky jsou většinou viditelná léta (proužky) , které napovídají jak dlouho ten onen strom rostl. Čím jsou léta hustší a je jich více - tím bylo dřevo starší a patrně toto dřevo bude i kvalitnější. Hlavní výhodou kvalitního masivu je že jak stárne, vyhrává se. Takže takové kytary např. ze 70-80tých let min. století jsou vysoce ceněny.

  Nevýhodou masivu je jeho náchylnost na nepříznivé prostředí. Zvláště u akustických kytar může dojít při nešetrném zacházení lehce k fatálnímu poškození ozvučnice, nebo prasknutí např. v příliš suchém prostředí v paneláku, či při náhlé vyšší změně teploty. Proto je třeba se o kvalitnější nástroje trochu starat.

  U elektrických kytar je situace trochu jiná. Protože zvuk je snímán snímači a není zde ozvučná deska, je zde větší prostor pro povrchovou úpravu nástrojů a kombinaci dřev.

  Co se týká kvality materiálů, nenechte se mýlit, že u elektrických kytar na materiálu až tak nezáleží, když zvuk je snímán ze strun. Vliv kvality a druhu dřeva, a to nejen těla, ale i ostatních částí jako zejména krku, je určující pro zvuk jak u akustických tak i u elektrických kytar.


Více k materiálu kytar a vliv na zvuk se můžete dozvědět i v kapitole : Vliv materiálu


Podle počtu strun dělíme kytary na:

 1. 6-ti strunné
  Tato varianta kytar je nejrozšířenější. Struny jsou laděny od nejtenčí : e h g d a e1.
 2. 9-ti strunné
  Tyto kytary obsahují základní sadu strun , stejně jako 6-ti srunné kytary, ale 3 nejtenčí (tedy e h g) jsou zdvojené a blízko u sebe, přičemž každá tato přidaná struna je vždy laděna o 1 oktávu výše, než struna původní. Co se týká hry, není zde prakticky žádný rozdíl od 6-ti strunné kytary, zvláště pokud hrajete trsátkem - hraje se na ni stejně. Ovšem zvukově už je to jiná písnička. Výsledný zvuk je mnohem bohatší než u 6-ti strunky vlivem přidaných strun.
 3. 12-ti strunné
  Tyto kytary mají oproti 6-ti strunce zdvojené všechny základní struny. Každá zdvojená struna je laděna o oktávu výše než její "sestra" a dvojice strun , která k sobě patří je umístěna vždy blízko k sobě tak, aby se daly zahrát současně. Opět - technika hry je zcela stejná jako u 6-ti strunné kytary, akorát místo jedné struny vždy rozezníte současně struny dvě. Zvukově vypadá hra na 12-ti strunku jakoby hrály současně 2 kytary, zvuk je bohatý a zvláště vynikne při pomalejších pasážích hraných trsátkem.

  Kytara Gibson SG

Jistě že by bylo možné popsat i jiná dělení těchto nástrojů - jak např. podle tvaru na klasické kytary, jumba , aj. ale myslím že pro základní přehled nám výše uvedené informace postačí.


Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.czInzerce :

-  Vložit nový inzerát


Kytarista ze Zlína hledá kapelu....
Zdravím. Kytarista ze Zlína, 32 let, hledám metalovou kapelu nebo členy k založení nové/obnovení starých kapel. Mám ve Zlíně na Burešov ...

Kapela z F-M hledá Klávesáka
Ukázka naší tvorby https://youtu.be/yhWf9u8aTVYsi=xAAs6Ds7FBoQ4pfI ...

prodám akustickou kytaru, krk 48mm
silon. struny, délka cca 95cm ...

scream/clean v kapele
Zdar, dělám vokály (scream/clean) a hledám nějakou kapelu (Olomouc, Zlín, Šumperk). Žánry: metalcore, post-hardcore, punk rock Mám rád Un ...

PRAHA:FOLK-THRASH METAL hleda členy
pokiaľ ťa to zaujalo, tak ideálne ak nám niečo o sebe rovno napíšeš, akú máš rád hudbu a prípadne video, ako hráš a podobne. Níže ...

Hledáme basistu
S kámoškou hledáme basistu do naší budoucí začátečnické kapely , žánr deathcore ve stylu lorna shore, suicide silence, make them suffer, n ...Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde