Mody

V současné době se velká většina hudby a melodie skládá z durových a mollových postupů (stupnic), ale to neplatilo vždy. Ve středověku se hojně využívalo mnohem více hudebního materiálu a zejména církevní mody. Durová a mollová stupnice jsou pouze 2 ze 7 původních stupnic - církevních modů.

Církevní mody jsou stupnice vytvořené ze stupnic a klíčem k jejich existenci je společné stejné intervalové uspořádání obsažených tónů. Každá stupnice má tolik modů, kolik má stupňů a aby tato záležitost byla jasnější, pojďme k příkladu:




Stupnice Cdur se zkládá z tónů: c d e f g a h , a má 7 modů:

  1. Jónský
    je durový modus, je to vlastně durová klasická stupnice: c d e f g a h
  2. Dórský
    je mollový modus : d e f g a h c
  3. Frygický
    je mollový modus : e f g a h c d
  4. Lydický
    je durový modus : f g a h c d e
  5. Mixolydický
    je durový modus : g a h c d e g
  6. Aiolský
    je mollový modus a je to přirozená mollová stupnice : a h c d e f g
  7. Lokrický
    je mollový modus : h c d e f g a


Z výše vypsaného příkladu je zřejmé, že že první tón následujícího modu leží na 2 stupni modu výchozího a pořadí tónů se nemění. Co se tedy mění v jednotlivých modech, když všechny se zkládají ze stejných tónů ??? - je to intervalové uspořádání vzhledem k základnímu tónu modu.

Pokud máte pocit že výše uvedený přehled je jen několik tónů jen nějaký nesmyslný soupis stále stejných tónů - z zásadě nejste daleko od pravdy. Vtip je v tom, že posunutím řady tónů vždy o jeden se posouvají i vzájemné intervaly mezi jednotlivýmu stupni daného modu.

Pro výraznější vyzkoušení melodického zabarvení těchto stupnic, si nahrajte jako doprovod tónický kvintakord ( durový nebo mollový, podle charakteru daného modu) a vyzkoušejte si daný mod pod tímto doprovodem přehrát.
Např.: pod Jónský modus si zahrajte C, u Dórského Dmi, u Frygického Emi ap.

K využití těchto informací v praxi je třeba se již alespoň lehce orientovat v intervalech, akordech a stupnicích, nebo mít dostatečné hudební cítění - většinu modů již znáte minimálně z poslechu a některé možná používáte aniž byste o tom věděli.




Přejít na další kapitolu: Stupnice na hmatníku
Přejít na další kapitolu: Akordy - teorie
Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.cz



Inzerce :

-  Vložit nový inzerát


Kytarista ze Zlína hledá kapelu....
Zdravím. Kytarista ze Zlína, 32 let, hledám metalovou kapelu nebo členy k založení nové/obnovení starých kapel. Mám ve Zlíně na Burešov ...

Kapela z F-M hledá Klávesáka
Ukázka naší tvorby https://youtu.be/yhWf9u8aTVYsi=xAAs6Ds7FBoQ4pfI ...

prodám akustickou kytaru, krk 48mm
silon. struny, délka cca 95cm ...

scream/clean v kapele
Zdar, dělám vokály (scream/clean) a hledám nějakou kapelu (Olomouc, Zlín, Šumperk). Žánry: metalcore, post-hardcore, punk rock Mám rád Un ...

PRAHA:FOLK-THRASH METAL hleda členy
pokiaľ ťa to zaujalo, tak ideálne ak nám niečo o sebe rovno napíšeš, akú máš rád hudbu a prípadne video, ako hráš a podobne. Níže ...

Hledáme basistu
S kámoškou hledáme basistu do naší budoucí začátečnické kapely , žánr deathcore ve stylu lorna shore, suicide silence, make them suffer, n ...



Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde