Pravá ruka - hra prsty

V tomto článku se dozvíte:

  1. standardní držení pravé a levé ruky, poloha prstů při hře
  2. základní rolly, využitelné v písních
  3. sólová hra prsty, hra melodie a stupniceHra hry prsty je nejrozšířenější způsob ovládání tohoto nástroje. K zvládnutí techniky hry je potřeba mnoho úsilí, času a značné dávky cílevědomosti, zvláště pokud se někdo učí jako samouk. Výhodnějším řešením je svěřit se alespoň na samém počátku učení do rukou zkušeného učitele kytary - alespoň několik hodin.

Největší nebezpečí pro samouka tkví v tom, že se naučí a zažije chyby v technice, držení nástroje, či polohy rukou . Tyto se v pozdější době velmi špatně odnaučují a v mnoha případech se zlozvyků už nezbavíte. Pak zcela jistě - asi dříve, než později narazíte na limity svých možností a bude pro vás problém některé věci zahrát.
Několik zásad pro polohu pravé ruky :

  • prsty musí hrát kolmo na struny
  • žádný z kloubů od vašeho lokte směrem k prstům až do posledního článku prstů by neměl být narovnaný. Natáhněte pravou paži rovně před sebe a od zápěstí ruku uvolněte. Zápěstí, prsty a konečky prstů vám klesnou níže a vnitřek dlaně se vytvaruje podobně, jako když uchopíte tenisák. Takto ruku přeneste na kytaru a máte základ přirozeného správného držení.Základní rolly pro pravou ruku, použitelné v běžných písních

Rollem se nazývá pravidelně se opakující řada tónů. Rolly je možné použít k doprovodu písní, většinou pomalého až středního tempa.
Zpočátku budete využívat k doprovodům jednotlivé rolly, nebo jejich jednodušší kombinace. Později se budete řídit pouze citem a budete měnit doprovod i akcent podle zpěvu a potřeby, aniž byste museli myslet na to, co hrajete.


Základní rozdělení rollů je na 4/4 a 3/4 (valčíkové) .
Linky v tabulatuře odpovídají jednotlivým strunám ( srovnejte s rollem č. 1. níže).

zápis tabulatury a rollůObr.: Označení prstů pravé ruky.

Označení prstů pro hru na kytaru


Následdující rolly cvičte samostatně. Nejlépe je nechat si na každou notu (úder prstu do struny) tikat metronom, aby hra byla přesná a pravidelná. Než si vyzkoušíte praktické použití, vyberte si minimálně 4 rolly (alespoň jeden aby byl valčíkový - 3/4) a ty řádně procvičte v pomalém tempu - s přestávkama zahrát každý alespoň 500x . Můžete si všimnout, že standardně má každý z prstů svojí strunu, pouze palec může střídat a obsluhovat zbytek basových strun (d,a,e).


Roll č.1
Základní druhy rollů ---
Roll č.2.
Základní druhy rollů
Roll č.3.
Základní druhy rollů   ---


Roll č.4. - vhocný pro rychlé písně, palec basuje
Základní druhy rollů   ---

Roll č. 5.
Základní druhy rollů


Roll č.6 , valčíkový rytmus (3/4)
Základní druhy rollů


Roll č.7., valčíkový rytmus
Zde je jednoduchá ukázka hry střídavého basu palcem - valčíkový rytmus
Pokud jsou čísla pod sebou, hrají se všechny tóny současně. Základní druhy rollů   ---

Příklad použití rollů v písni :


Následující písně jsou myslím natolik zlidovělé, že se hodí do našeho příkladu. Nejdříve si přehrajte pouze doprovod bez zpěvu. Rolly se stejným počtem not můžet později i kombinovat, aby vaše hra byla barevnější.
Pokud hrajete s metronomem, nechte si ho na každý "brnk" prstem jednou klepnout. Pokud začínáte a hrajete bez metronomu, snažte se hrát pravidelně všechny "brnky" stejně dlouhé.

Pozn.: Tam kde je výše v tabulatuře zapsán palec na 4.struně (struna d), můžete hrát místo této struny strunu pátou ( struna a), nebo obě struny palcem střídat, podobně jak je tomu v rollu č.6 výše).
V případě, že neznáte akordy, můžete si tyto hmaty najít v kapitole Akordy.
Př. - zápisu rolu (znamená 1x přehrát)   -  Tato čárka v tabulatuře značí že máte vybraný roll 1x přehrát. Začátek rollu je přesně v tom místě (a v té části slova), kde je tato čárka zakreslena!Př. č. 1 : Píseň Červená řeka

V místě každé značky (červené čárky) zahrajte 1x celý roll ( vyberte si kterýkoliv, mimo valčíkových 3/4). Pokud neznáte uvedené akordy, najděte si je v kapitole Akordy.

Př. - píseň Červená řeka
Př. - píseň Červená řeka
Př. - píseň Červená řeka
Př. - píseň Červená řeka
Př. č. 2 : Valčíček

(Brontosauři - Nedvědi)

V místě každé značky (červené čárky) zahrajte 1x celý roll ( vyberte si jeden z valčíkových rytmů - 3/4).

Př. - píseň Valčíček
Př. - píseň Valčíček
Př. - píseň Valčíček
Př. - píseň Valčíček
Sólová hra - melodie a stupnice

Při hře melodických řad, sól a stupnic se využívá více prstů pravé ruky, které hrají postupně více tónů na stejné struně. Samozřejmě můžete hrát sóla do pomalejších písní pouze jedním prstem, ale není to správné a nebude to zcela jistě rytmicky v pořádku. Nehledě na to, že jedním prstem zahrajete pouze ve velmi omezené rychlosti. Zručnější kytaristé hrají melodii všemi čtyřmi prsty.
Nejjednodušší způsob při hraní sól je pravidelné střídání 1 a 2 prstu. Palec nehraje, ale zpočátku je možné si ho položit na nejsilnější strunu (e), kvůli zafixování polohy.
Př. : Cvičení na jedné struně, střídejte prsty

Kytara - sólová hra prsty


Př. : Stupnice Cdur, čísla uvnitř tabulatury značí pražec - pole, které je třeba na krku kytary stisknout levou rukou. Nula značí prázdnou strunu. V případě nejasností si projděte kapitolu Tabulatura.

Kytara - sólová hra prsty, stupnice Cdur

Další praktické informace naleznete i v kapitole:


Přejít na další kapitolu: Příklepy
Tip:  VIDEO ŠKOLY
online a zdarma zde
Registr-odcizenych-veci.czInzerce :

-  Vložit nový inzerát


Kytarista ze Zlína hledá kapelu....
Zdravím. Kytarista ze Zlína, 32 let, hledám metalovou kapelu nebo členy k založení nové/obnovení starých kapel. Mám ve Zlíně na Burešov ...

Kapela z F-M hledá Klávesáka
Ukázka naší tvorby https://youtu.be/yhWf9u8aTVYsi=xAAs6Ds7FBoQ4pfI ...

prodám akustickou kytaru, krk 48mm
silon. struny, délka cca 95cm ...

scream/clean v kapele
Zdar, dělám vokály (scream/clean) a hledám nějakou kapelu (Olomouc, Zlín, Šumperk). Žánry: metalcore, post-hardcore, punk rock Mám rád Un ...

PRAHA:FOLK-THRASH METAL hleda členy
pokiaľ ťa to zaujalo, tak ideálne ak nám niečo o sebe rovno napíšeš, akú máš rád hudbu a prípadne video, ako hráš a podobne. Níže ...

Hledáme basistu
S kámoškou hledáme basistu do naší budoucí začátečnické kapely , žánr deathcore ve stylu lorna shore, suicide silence, make them suffer, n ...Zobrazit celou inzerci


Všechna práva vyhrazena © skytarou.cz 2009 - 2014
Kontakt


Vložte si odkaz na tento
server do svých stránek: zde